Hotel v srdci Šumavy

Nabízíme příjemné ubytování pro jednotlivce, rodiny i školy přímo v srdci Šumavy, jen pár minut od lyžařského střediska. Každý týden také od pondělí do pátku vaříme obědové menu za výhodné ceny, ne jen pro hosty penzionu.

AKTIVITY NA ŠUMAVĚ

Šumava, to jsou dvě pohoří – Šumava a Český les – vnímané jako jeden masiv a jsou též nazývána „zelenými plícemi Evropy“. Je to oáza, kde je chráněná krajinná oblast, kde jsou nejhodnotnější místa – rašeliniště, ledovcová jezera, zbytky pralesových porostů atd. Šumava je náš největší národní park a právě zde můžete strávit Vaší dovolenou v příjemném prostředí „hotelu Nové Údolí“.

Nové Údolí bylo v roce 2000 vyhlášeno evropskou krajinou roku. Tato oblast je ideální jak pro letní tak zimní sporty.

Co nabízí okolí?

Nové Údolí je cca 30km od největší údolní nádrže Lipno, která měří 40km, od Nové Pece k obci Lipno. V blízkosti Nového Údolí začíná i jedna z nejpozoruhodnějších technických památek – 44km dlouhý Schwarzenberský kanál na plavení dřeva, který již v 18. století spojoval severní a černé moře – Vltavu a Dunaj. Dřevo po něm splavené postavilo Vídeň. Poslední medvěd v Čechách byl skolen v roce 1856 v blízkosti osady Jezerní Vrchy: „Medvědí stezka“ je nejstarší naučná stezka na Šumavě a v jižních Čechách vůbec (délka 14km). Vede od železniční zastávky Ovesná k Černému kříži (od Nového Údolí 6km nebo dvě zastávky vlakem).

Letní aktivity

V létě je populární cykloturistika, zejména kolem šumavské cyklomagistrály, vedoucí ze Stožce do Nové Pece. Možnosti, kam na kole vyjet, jsou opravdu nevyčerpatelné. Cyklisty láká i trasa kolem Třistoličníku, která vede přes Německo, Rakousko a zpět do Čech.

Okolní lesy nabízejí ideální podmínky pro houbaření.

Cyklistická mapa okolí

Zimní aktivity

V zimě patři mezi nejčastější aktivity běžecké lyžování na mnohakilometrových a pravidelně strojově udržovaných trasách. Trasy vedou přes České Žleby, Stožec, Nové Údolí, Jelení vrchy, Plešné jezero, Říjiště a podél Schwarzenberského kanálu, která navazují na běžecké trasy v Bavorsku. Cca 50km od Nového Údolí se nachází velké lyžařské středisko Hochficht, 20km vzdálené Maut, 8km České Žleby nebo Kubova Huť.

Skimapa okolí

Turistické cíle

Nové Údolí je výchozím bodem pro výlety na Šumavu. V blízkosti Nového Údolí se nachází několik turistických cílů, jako například Černé jezero, Plešné jezero, Černá hora, Třístoličník, Boubín, Poledník, Jelení vrchy, České Žleby, Stožec, Schwarzenberský kanál, Haidmühle, Jelení vrchy, Plešné jezero, Říjiště a podél Schwarzenberského kanálu, která navazují na běžecké trasy v Bavorsku.

Turistická mapa okolí

Historie Nového Údolí

Je zaniklá osada v okrese Prachatice, 35km jižně od Stožce v údolí Studené Vltavy u Česko-Bavorských hranic, v nadmořské výšce 815-855m.

Na začátku své existence dostala osada název Spitzberg, který byl brzy nahrazen jménem Neuthal. V Češtině se na začátku 20. století obci říkalo Nová Ves, později však převládlo Nové Údolí.

Nové Údolí vzniklo jako dřevařská osada v roce 1795. Na podzim roku 1910 sem byla od Červeného Kříže postavena železnice, která přes celnici v Haidmühle pokračovala do Pasova. V témže roce zde bylo 34 domů a 271 obyvatel – z toho 259 německé národnosti, V tehdejší obci byla stanice četnictva a stráže, dva ubytovací hostince, schwarzenberská lesovna, škola, obchod, hasičská zbrojnice, taneční parket a železniční stanice. Po druhé světové válce a vysídlení německých obyvatel přišli do Nového Údolí noví osadníci, v roce 1948 však byli vystěhováni a byla zbudována železná opona.

Z původních budov se v Novém Údolí dochovala jediná stodola. Železniční trať z Černého Kříže zůstala zachována, ale osobní vlaky končily ve Stožci a do Nového Údolí jezdili jen kontrolované manipulační vlaky se dřevem. Proto byl na německé straně 18km dlouhý úsek železnice z Haidmühle do Jandelsbrunnu v roce 1974 rozebrán. Provoz osobních vlaků do Nového Údolí byl na české straně obnoven 30. 6. 1990. V roce 1994 byl založen spolek Pošumavská jižní dráha, který symbolicky obnovil koleje až přímo na státní hranici a v květnu 1997 zde otevřel mini muzeum šumavských lokálek. V roce 1999 tu byla postavena chata Nové Údolí – dnes „HOTEL NOVÉ ÚDOLÍ“.